Pro učitele
Registrace a aktivace
Správa tříd
Jak hodnotíme: štíty a hry
Nástroje do výuky
Video návody
Volba cvičení
Cvičení a jejich hodnocení
Systémy Umíme obsahují několik typů cvičení, u každého z nich se postup hodnotí jiným způsobem.
Štíty: řešení série zadání
Základní způsob procvičování v Umíme jsou cvičení „na štíty“, např. Pexeso, Rozhodovačka, Vpisování, Rozřazovačka. V těchto cvičeních řešitel řeší sérii zadání, v průběhu řešení nahoře na stránce narůstá „indikátor postupu“.
Postupně tak získává řešitel štít stupně 1 až 4. Pokud úlohu znovu vypracuje s časovým odstupem, může získat hvězdný štít. Štíty se zobrazují v přehledech a statistikách a slouží mj. i k hodnocení domácích úloh. Více o štítech na samostatné stránce.
Krystaly: řešení samostatných úloh
Tam, kde jsou jednotlivá zadání rozsáhlejší, přistupují řešitelé k úlohám jednotlivě. Jde typicky o programátorské úlohy, logické úlohy na Umíme matiku, u jazyků pak například čtení a poslech s porozuměním. Tyto úlohy jsou hodnoceny „krystaly“, přičemž rozlišujeme dva druhy:
- Žluté krystaly – Úlohy, které lze splnit různě kvalitně (např. čtení s porozuměním či mluvený diktát). Počet krystalů odpovídá hodnocení kvality odpovědi:
- 3 žluté krystaly = perfektní řešení,
- 2 žluté krystaly = s chybou, ale celkem dobré,
- 1 žlutý krystal = odpovězena celá úloha, ale s hodně chybami.
Úlohy tohoto typu nelze opakovat dvakrát ve stejný den, aby se zabránilo podvádění při získávání krystalů.
- Modré krystaly – Úlohy, které z principu nelze splnit špatně, mohou být pouze „zatím nevyřešené“ (typicky logické či programátorské úlohy). Splněné úlohy jsou označeny modrým krystalem, jehož velikost je úměrná náročnosti úloh. Úlohy lze řešit opakovaně, ale na statistikách postupu se to nijak neprojeví.
Hry na levely
Kromě cvičení najdete v systémech také hry pro jednoho hráče: Střílečku, Tetris a Roboty. Tyto hry obsahují složku časového stresu, a vyžadují tak rychlé reakce. Krom zpestření základního procvičování tak nabízí i trénink plynulosti a slouží k zautomatizování základních znalostí, což je užitečné. Nicméně procvičování na čas nevyhovuje každému a není dobré do něj žáky nutit.
Podobně jako v běžných počítačových hrách, postupuje zde hráč sérií levelů, jejichž obtížnost se postupně zvyšuje (těžší zadání, kratší časový limit na splnění). Hráč je hodnocen pohárem dle maximálního levelu, do kterého se dostal.
Hry pro více hráčů
Systémy nabízí také hry pro více hráčů: Závody, Územíčka, Týmovku, Tipovačku, RoboArénu a Odkrývačku. Hodí se typicky do hodiny, umožňují více hráčům řešit současně stejné téma a soutěžit spolu.
V průběhu hry a po jejím ukončení vidí hráči výsledkovou listinu. Výsledky těchto her se nijak dlouhodobě nezaznamenávají, krátkodobá soutěž je zde typicky dostatečnou motivací.