Umíme: shrnutí pro učitele

Pomocník učitele, nikoliv náhrada

Cílem není učitele nahradit, ale doplnit (viz též Pedagogická východiska). Některé věci je efektivnější procvičovat individuálně na počítači. Díky tomu pak učitel s žáky mohou mít víc času na společné aktivity, které jdou nad rámec základních dovedností.

se soustředí na to, aby učitelé měli k dispozici předpřipravené kvalitní materiály na procvičování, nikoliv aby si chystali vlastní materiály. Věříme, že hlavní role učitele má být ve vysvětlování učiva, v práci s třídou, v projektech a dalších aktivitách přímo s žáky, nikoliv v přípravě materiálů pro procvičování základů.

Rozsáhlý, kvalitní a pestrý obsah

má velice široký záběr předmětů i míru pokrytí v rámci jednotlivých předmětů (mnohdy od 1. třídy až po maturity). Pro přípravu, revize a rozšiřování obsahu jsou používány systematické analýzy, viz Techniky použité v Umíme.

nabízí pestré formy procvičování, viz Přehled typů cvičení – to má pozitivní dopad jak na motivaci (pestřejší procvičování je záživnější), tak na efektivitu procvičování (jiné cvičení je vhodné pro začátečníka a pokročilého).

Mnoho způsobů využití

lze využít mnoha různými způsoby: samostatná příprava žáků doma, práce přímo v hodině, domácí úkoly, bonusové úkoly pro zvídavé studenty, studijní pomůcka pro individuální výuku. Stránka Způsoby využití Umíme uvádí detailnější rozpis.

nabízí funkcionalitu podporující jednotlivé způsoby využití:

  • evidence žáků podle tříd
  • přehledné statistiky aktivity žáků
  • domácí úkoly se zadaným termínem a automatickým vyhodnocením splnění
  • nástěnka poskytující žákům rychlý přehled, co mají právě řešit

Systém také nabízí řadu užitečných drobností, které usnadňují použití ve třídě, např. QR-kódy a třípísmenné zkratky, skrze které se žáci snadno rychle dostanou na určité téma.

Efektivní učení

Návrh systému stojí na pevných pedagogických základech. Zaměřuje se na využití principů, které jsou důkladně výzkumně prozkoumány a prověřeny, např. aktivní procvičování, procvičování s prodlevami, práce se zpětnou vazbou a využití dočasné podpory. Více viz Pedagogická východiska.

Systém využívá techniky Umělá inteligence ve vzdělávání a přizpůsobuje se individuálním žákům, např. délka procvičování tématu závisí na tom, jak se žákovi daří. Procvičování je tak výrazně efektivnější, než při použití standardních přístupů (pracovní listy či typické procvičovací systémy), ve kterých všichni žáci postupují jednotně.

Pro podporu učení systém využívá různé Způsoby hodnocení v Umíme.

Dostupné licence, možnost vyzkoušení

Cena licence se odvíjí od počtu studentů a předmětů, lze ji nastavit flexibilně podle potřeb školy. Licence se kupuje na rok. Při přepočtu na žáka a měsíc jde o částku v jednotkách korun, přičemž žáci často během měsíce stráví procvičováním v systému mnoho hodin, více viz ceník.

Každá škola má možnost jednou čerpat zkušební licenci na 2 měsíce zdarma. V této době si lze vyzkoušet plnou funkcionalitu systému a ověřit si, zda systém naplňuje očekávání školy.

Návody

Detailnější informace k ovládání nabízí návody pro učitele.

Videa

Stručné představení Umíme
Živě z výuky
Umíme matiku: ukázky obsahu
Umíme anglicky: ukázky obsahu
Umíme informatiku: ukázky obsahu
NAPIŠTE NÁM

Děkujeme za vaši zprávu, byla úspěšně odeslána.

Napište nám

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence