Rozvíjíme pro Vás výukové systémy Umíme

Rozvíjet systémy nás baví a naplňuje. Rádi pracujeme s různými formami procvičování a zkoušíme je sami na sobě.

Vedení

Ředitel a programátor

Petr Jarušek

Baví mě tvořit a prototypovat. Jsem autorem implementace systémů a věnuji se v různé míře všem oblastem projektu.

V rámci doktorátu jsme spolu s Radkem vyvíjeli projekt Tutor na procvičování logických úloh a takhle to dopadlo. Jsem vegetarián a rád chodím do přírody.

Oblíbená fiktivní i nefiktviní inspirace: Paul Graham, Sal Khan, Star Trek, Barack Obama, Erich von Maria Remarque, Luděk Niedermayer, Angela Merkel, Petr Pithart, Jiří Šlitr, Alex Honnold, Švédsko, Roger Federer, John Carmack.

Analytika, metodika a data

Radek Pelánek

Práce na projektu Umíme pěkně spojuje moje dlouhodobé zájmy: výuku, vědu a hry. Učím na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity. Tam také vedu výzkumnou skupinu Adaptive Learning, která s Umíme intenzivně spolupracuje. Organizoval jsem taky řadu táborů, zážitkových akcí a šifrovaček a napsal o tom několik knih.

V rámci Umíme především vymýšlím formu a obsah cvičení, analyzuji data a řeším rozvoj obsahové náplně. Také rád tvořím zadání, především z programování a matematiky. Mám doma dvě dcery, které jsou často prvními testerkami Umíme novinek. Začínají mě porážet v deskovkách. Ve fotbale se zatím držím.

Jsme tým informatiků, pedagogů a tvůrců, kteří se snaží udělat procvičování učiva zábavnější, efektivnější a přínosnější.

Autoři obsahu

Čeština

Alena Schindlerová

Odmala jsem žila příběhy. Hltala jsem jednu knihu za druhou. V hlavě jsem si vytvářela vlastní světy a splétala osudy fiktivních postav.

Ohromovalo mě, že je na světě tolik jazyků a všechny fungují. Zajímalo mě, jak funguje komunikace napříč národy, a proto jsem se později začala zabývat mezikulturní komunikací.

Dodnes mě baví si vymýšlet příběhy nebo se nořit do hlubin jazyka a právě to na Umíme dělám.

Čeština, Matematika, Zeměpis

Matěj Klusáček

Baví mě vymýšlet zajímavé úkoly. Svět není o suchých číslech, tak proč by škola měla být. V rámci Umíme se podílím na obsahu matematiky a částečně i češtiny a zeměpisu. Inspiraci čerpám z běhu a z hor. Krom toho vedu programátorské kroužky, moderuji, tvořím mapy, hry a šifry.

Angličtina, Slovenština

Kristína Melišová

K štúdiu anglistiky, ktoré definuje moje dni, ma priviedla láska k literatúre a ostatným odvetviam umenia. A keďže knihy niečo stoja, venujem svoj čas aj tvorbe podkladov pre Umíme.

Mám veľké šťastie, že mojou prácou je práve tento zmysluplný projekt, vďaka ktorému môžem zužitkovať svoje vedomosti a rozšíriť ich ďalej medzi ľudí, ktorí sa chcú učiť novým veciam.

Angličtina

Pavla Fryštáková

Jsem učitelkou angličtiny na základní škole. Na Umíme připravuji nejrůznější podklady pro angličtinu a nejvíce se mi líbí, když žákům zadám procvičování právě na Umíme a je to baví, pak to celé má smysl. Kromě cestování nasávám angličtinu z anglických knih, seriálů a filmů. Při tvorbě mě pak inspiruje výběrová káva a dortík.

Čeština

Lenka Jedličková

Vždy jsem věděla, že chci být učitelkou a proč. Fascinuje mě, jakými různými způsoby se lidé učí, a jsem ráda, že mě Petr a Radek přizvali ke spolupráci na webu Umime, pro který vytvářím zejména oddíl s rozbory.

Kromě toho, že pořád něco čtu, učím na střední škole, věnuji se popularizaci latiny, vedu výukový web (www.latina-zdarma.cz), spolupracuji při tvorbě nových učebnic a vytvářím výuková videa na youtube. Učení mě prostě baví.

Matematika

Lucie Zrůstová

Učím matematiku a deskriptivní geometrii na Fakultě stavební VUT.

Duší jsem víc geometr než matematik. V rámci Umíme mě tak nejvíc baví vymýšlet různá geometrická zadání.

Zároveň jsem máma na plný úvazek. Ve volných chvílích si ráda přečtu napínavou knížku nebo ušiju boty.

Matematika

Jana Bulantová

Učím matematiku a deskriptivní geometrii na Stavební fakultě VUT.

Baví mě zkoušet nové věci a staré věci dělat nově - přesně to umožňuje projekt Umíme.

Kromě matematiky miluji své děti, hory a dobré víno.

Oblíbený citát: Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš.

Dějepis

Eliška Kutná

Autorka podkladů pro dějepis.
Svůj čas dělím mezi dva konce republiky, na jednom občas provádím v muzeu a na tom druhém se snažím získat Ph.D. z českých dějin. Když zrovna necestuji a nevěnuji se historii, trávím čas se svým psem v přírodě nebo ve fiktivních světech prostřednictvím knížek nebo seriálů. A doufám, že se z nenáviděného dějepisu brzy stane zajímavý předmět o životě v minulosti.

Biologie a Chemie

Tomáš Kebert

Učím přírodopis a chemii na základní škole. Baví mě přibližovat dětem i dospělým, jak funguje příroda a jak v rámci ní spousta věcí souvisí a navazuje. Zároveň mě zajímá využití technologií ve výuce. Na Umíme to se tohle všechno spojuje. Vystudoval jsem Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, kromě učení se věnuji i webdesignu, rád pobývám v přírodě nebo hraju na klavír. S oblibou pracuji s vektorovou grafikou, takže tu ode mě najdete mnohá kreslená schémata.

Programování

Tomáš Effenberger

Vystudoval jsem umělou inteligenci na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity a pomocí získaných znalostí se teď v rámci výzkumné skupiny Adaptive Learning snažím přispět ke zlepšení výuky. Vzdělávání souvisí i s mými dalšími zájmy: příprava soutěží pro středoškoláky, výuka programování pro vysokoškoláky a organizování zážitkových akcí pro dospělé. V Umíme se věnuji vytváření programátorských úloh obsahujících dostatek vitamínů, minerálů a vlákniny.

Matematika

Monika Stančíková

Matematika mi byla blízká od malička. Učí nás přemýšlet a kriticky uvažovat. Z toho důvodu ji mám velmi ráda. Jsem ráda, že mohu být součástí projektu Umíme a přibližovat ji i ostatním. Kromě matematiky se ráda věnuji rodině, přírodě a přípravě dobrého jídla. Mou inspirací do života jsou: Marshall B. Rosenberg, Veronika Hurdová, Margit Slimáková, Zdeněk Svěrák a Jan Werich. 'Pesimista vidí problém v každé příležitosti, zatím co optimista vidí příležitost v každém problému.' Winston Churchill

Němčina

Andrea Schöpsová

Jmenuji se Andrea, je mi 29 let a němčině se věnuji okolo 6 let. Vystudovala jsem Česko-německá studia na Univerzitě Karlově a Historii na Masarykově univerzitě. Jeden rok jsem studovala v bavorském Regensburgu a několik měsíců jsem v Německu absolvovala také odborné stáže. Nyní pracuji mimo vystudované obory, ale svá odpoledne věnuji němčině. Připravuji zadání cvičení pro tento portál a soukromě vyučuji v rámci svého projektu Němčina s úsměvem. Ráda cestuji za hranice naší republiky, nejčastěji do německo-jazyčných zemí. K dalším koníčkům patří čtení, plavání a můj čtyřnohý společník – jezevčík Schnappi.

A protože jsme informatici, všechna data intenzivně studujeme a systémy na jejich základě rozvíjíme a vylepšujeme.

Data, korektury, testování, podpora

Podpora uživatelů

Petra Hutařová

Jsem dobrodruh, tanečnice, cestovatelka, ale i systematik, pragmatik a optimalizátor. Zenovému mistrovství mě učí procházky v přírodě, larpy, jóga a mé dvě děti. Nejraději ze všeho pomáhám druhým a dělám věci, ve kterých vidím smysl. Proto jsem se připojila do týmu Umíme, kde chci uživatele podporovat v hladkém proplouvání systémem.

Datová analýza

Jan Papoušek

Vystudoval jsem doktorát na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity, kde jsem byl členem skupiny Adaptive Learning. Vytvořil jsem a spravoval systém na procvičování zeměpisu, analyzoval data z něj a snažil se tak procvičování vylepšit. Nyní se pracovně věnuji zpracování přirozeného jazyka.

V rámci tohoto projektu navazuji na svou zkušenost z doktorátu a pokouším se použít datovou analýzu k úpravě stávajících příkladů na procvičování faktografických znalostí a vytváření příkladu nových.

Baví mě řešit problémy, hraji deskové hry a chodím na šifrovačky.

Tester, korektor

Richard Černý

Jsem obyčejný člověk, referent v certifikační společnosti TÜV NORD Czech a rodič. Mými zálibami jsou angličtina, němčina, excel, word. Fascinují mě některé záhady světa vezdejšího, především školního a partnerského. Svět by se mi asi více líbil černobílý, ale i ten pestrobarevný je ok. Líbí se mi západy slunce a podzim. Má oblíbená díla napříč žánry jsou: Anna Karenina, Psychická teorie relativity, Probudím se včera a Mentalista. Oblíbený citát: Aby zlo zvítězilo, stačí, aby slušní lidé nedělali nic.

Korektor

Adéla Kolková

Jmenuji se Adéla a tady dělám korektury.

Studuji bohemistiku a historii na FF MU, v budoucnu bych chtěla být učitelka, a proto je mi projekt Umíme to velmi sympatický.

Mám ráda literaturu, hudbu, kočky a hledání slov v etymologickém slovníku. A tematický se píše s krátkým e!

Podpora škol

Mirek Mráz

Učím informatiku na základní škole, zajímám se o informační a datovou gramotnost, vedu brněnské DIGI centrum a Lego inovační studio, ve kterých s učiteli sdílíme inspiraci pro smysluplnou a poutavou výuku. V Umíme to se věnuji podpoře škol a testování na škole, kde učím. Na spolupráci s týmem Umíme to si nejvíc cením ohromné pracovitosti, neustálého vylepšování systémů a osobního nadšení, které pak motivuje i mě.

Na podzim 2019 jsme připravili systémy také pro Slovensko.

Slovensko

Slovenština

Kristína Klasová

Som obyčajná žena, manželka a nejaký čas aj aktívna mamička na materskej a vďaka Umíme zároveň ostávam vo svojej alma mater - v lingvistike. Aj keď som sa na univerzite venovala nemčine a ruštine, teraz som späť pri svojej srdcovke, pri slovenčine.

Na Umíme oceňujem hlavne to, že môžem byť kreatívna, čiže vymýšľať z ničoho niečo a vytvárať tak nový obsah (napr. diktáty, vpisovačky) a keď to po čase nejde, tak sa dá 'vypnúť' a robiť aj na úlohách, ktoré sú skôr mechanické (napr. rozbory). Túto vyváženosť veľmi oceňujem a aj vďaka tomu som rada, že môžem byť súčasťou tohto výnimočného projektu.

Slovenština

Pepina Artimová

Hoci som sa mnoho rokov profesne venovala medicínskej grécko-latinskej terminológii a tomu, ako ju učiť lepšie a z krajších kníh (a niekoľko som ich pomáhala písať), teraz ma živia predovšetkým preklady a lokalizácie softvéru do slovenčiny.

Popritom vždy rada kývnem na projekty, ktorých cieľom je počítačové spracovanie slovenčiny, lokalizácia čohokoľvek iného do slovenčiny, editovanie slovenského obsahu, vlastne na čokoľvek, čo súvisí so slovenčinou, ktorú som vyštudovala a mám ju čoraz radšej. Možno aj preto, že žijeme už pár rokov v Nemecku a trochu mi chýba.

Fanúšikom a spolupracovníkom portálu Umíme/Vieme som sa stala aj kvôli mojej dcére, ktorá do slovenskej školy chodí iba máličko, slovenčinu sa učí so mnou doma a chce, aby ju to “extra” učenie aj trochu bavilo. A baví!

Ja som v poslednej dobe úplne prepadla podcastom a počúvam, a počúvam, a počúvam…

Slovenština

Janko Medal

Baví ma štúdium jazykov a teší ma, že aj popri vysokej škole môžem byť ostatným nápomocný prostredníctvom mojich cvičení. Najradšej píšem diktáty, dá sa cez ne odovzdať aj hlbšie posolstvo, hlavne ochrana prírody, ktorú obdivujem a je mojou inšpiráciou.

Překlady

Slovenština

Simona Tarageľová

Pracujem ako prekladateľka, korektorka. Okrem jazykov mám veľmi rada cestovanie, čítanie kníh, fotografovanie, písanie a maľovanie. Rada objavujem nové veci, učím sa a trávim čas v prírode.

Baví ma pozorovať, ako sa tento projekt rozrastá aj o jeho slovenskú verziu Vieme a teší ma, že sa na ňom môžem podieľať.

Překlady

Jana Pikulová

Překladatelka, korektorka.

Ilustrace, nákresy, grafy

Ilustrace

Marcela Macková

Jsem vystudovaná architektka, ale živím se i kreslením, grafikou a designem šperku. Ve svém volném čase se věnuji neformálnímu vzdělávání pomocí zážitkové pedagogiky v organizaci Instruktoři Brno, ráda chodím po horách, cestuji a užívám si dobré kávy. Ta bývá poslední dobou často studená a bez kofeinu, člověk míní, dítě mění. Zato mě má dcera dnes a denně konečně učí být tady a teď.

Ilustrace

Jana Dražanová

Vystudovala jsem matematiku a informatiku na MU v Brně. Život si nejvíc užívám ve chvíli, kdy se učím něco nového nebo když kreslím. Nejzajímavější objekty, které jsem nakreslila, jsou moje děti, a nejpřekvapivější asi bakterie. Mám radost, že se moje obrázky můžou objevit u vtipných zadání na Umím to.

Ilustrace

Jana Zuntychová

Autorka ilustrací pro jednotlivá cvičení.

Ilustrace

Adéla Miklíková

Autorka ilustrací na webu.

Další výpomoc

Design, UX

Pavel Hamřík

UX design i normální design, zpětná vazba.

Analýzy

Členové výzkumné skupiny Adaptive Learning

(Jan Papoušek, Jiří Řihák, Jan Karásek, Tomáš Effenberger a další): Testování, připomínky, zkušenosti, konzultace analýz dat, tvorba zadání logických úloh.

Slepé mapy

Jan Papoušek, Vít Stanislav

Autoři projektu slepemapy.cz, ze kterého vychází realizace cvičení „Slepé mapy“ na Umíme fakta.

Čeština

Hana Žižková

Konzultace k obsahu a zpracování Umíme česky.

Podpora Kristíny M.

Barunka

Pokud zrovna nespí ve skříni nebo nebrání průběhu hraní deskových her, Barča přihazuje tlapku k tvorbě obsahu pro Umíme, když chodí tam a zpátky po klávesnici. Má-li pocit, že nadělala už dost problémů, ráda se ukládá na kolena Kristíně, kde však nikdy nevydrží dlouho, protože je její zápal k záškodnické činnosti silnější než její, úctyhodným věkem podmíněna, touha spát.

Dříve aktivní

  • Erik Gliwitzky: autor podkladů pro němčinu.
  • Kristina Medalová: pomáhá s přípravou obsahu pro češtinu a angličtinu. Je autorkou zadání diktátů, vtipů a větných členů.
  • Jiří Plesník: autor podkladů pro chemii.
  • Petr Kuběnský: Autorem základní databáze cvičení pro češtinu, jakožto i některých specializovaných cvičení (diktáty, čárky).
  • Hana Komínková: autorka zadání pro češtinu (doplňovačka, čárky).
  • Jesika Mlčochová, Lucie Blažková: autorky některých vysvětlení pravopisných jevů.
  • Radka (Rissie) Janská: autorka podkladů pro němčinu.
  • Jan Drábek: autor projektu poznavackaprirody.cz, ze kterého vychází poznávačky zvířat a rostlin na Umíme fakta.
  • Martina Duničková, David Končák: analýza dat z Umíme česky.
NAPIŠTE NÁM

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Časté dotazy Návody pro rodiče Návody pro učitele

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence