Autoři projektu

Část týmu na společném jarním výletě 10. 4. 2022.

Vedení

Petr Jarušek

Ředitel, programátor

Baví mě tvořit a prototypovat. Jsem autorem implementace systémů a věnuji se v různé míře všem oblastem projektu.

V rámci doktorátu jsme spolu s Radkem vyvíjeli projekt Tutor na procvičování logických úloh a takhle to dopadlo.Jsem vegetarián a rád chodím do přírody.

Radek Pelánek

Analytika, metodika a data

Práce na projektu Umíme pěkně spojuje moje dlouhodobé zájmy: výuku, vědu a hry. Učím na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity. Tam také vedu výzkumnou skupinu Adaptive Learning, která s Umíme intenzivně spolupracuje. Organizoval jsem taky řadu táborů, zážitkových akcí a šifrovaček a napsal o tom několik knih.

V rámci Umíme především vymýšlím formu a obsah cvičení, analyzuji data a řeším rozvoj obsahové náplně. Také rád tvořím zadání, především z programování a matematiky. Mám doma dvě dcery, které jsou často prvními testerkami Umíme novinek. Začínají mě porážet v deskovkách. Ve fotbale se zatím držím.

Programování, analýza dat

Tomáš Effenberger

Umíme programovat, analýzy

Vystudoval jsem umělou inteligenci na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity a pomocí získaných znalostí se teď v rámci výzkumné skupiny Adaptive Learning snažím přispět ke zlepšení výuky. Vzdělávání souvisí i s mými dalšími zájmy: příprava soutěží pro středoškoláky, výuka programování pro vysokoškoláky a organizování zážitkových akcí pro dospělé. V Umíme se věnuji vytváření programátorských úloh obsahujících dostatek vitamínů, minerálů a vlákniny.

Tomáš Vejpustek

Vývoj cvičení

Na programování mě baví hrát si: Zkoušet, jak s dostupnými nástroji vytvořit něco, co bude dobře vypadat a bude se to dobře používat.

V rámci Umíme se podílím na implementaci cvičení. To, co se mi na nich líbí je, že jsou interaktivní a každé z nich něčím zajímavé. Nejsou to nudné formuláře a tabulky.

Jinak hraju na kytaru, chodím po horách, věnuju se středověkým řemeslům a pořádám zážitkové akce pro mladé dospělé.

Autoři obsahu

Alena Schindlerová

Čeština

Odmala jsem žila příběhy. Hltala jsem jednu knihu za druhou. V hlavě jsem si vytvářela vlastní světy a splétala osudy fiktivních postav.

Ohromovalo mě, že je na světě tolik jazyků a všechny fungují. Zajímalo mě, jak funguje komunikace napříč národy, a proto jsem se později začala zabývat mezikulturní komunikací.

Dodnes mě baví si vymýšlet příběhy nebo se nořit do hlubin jazyka a právě to na Umíme dělám.

Jana Dražanová

Ilustrace, matematika, programování

Vystudovala jsem matematiku a informatiku na MU v Brně. Život si nejvíc užívám ve chvíli, kdy se učím něco nového nebo když kreslím. Nejzajímavější objekty, které jsem nakreslila, jsou moje děti, a nejpřekvapivější asi bakterie. Mám radost, že se moje obrázky můžou objevit u vtipných zadání na Umím to.

Matěj Klusáček

Čeština, matematika, zeměpis

Baví mě vymýšlet zajímavé úkoly. Svět není o suchých číslech, tak proč by škola měla být. V rámci Umíme se podílím na obsahu matematiky a částečně i češtiny a zeměpisu. Inspiraci čerpám z běhu a z hor. Krom toho vedu programátorské kroužky, moderuji, tvořím mapy, hry a šifry.

Kristína Melišová

Angličtina, slovenština

K štúdiu anglistiky, ktoré definuje moje dni, ma priviedla láska k literatúre a ostatným odvetviam umenia. A keďže knihy niečo stoja, venujem svoj čas aj tvorbe podkladov pre Umíme.

Mám veľké šťastie, že mojou prácou je práve tento zmysluplný projekt, vďaka ktorému môžem zužitkovať svoje vedomosti a rozšíriť ich ďalej medzi ľudí, ktorí sa chcú učiť novým veciam.

Tomáš Kebert

Biologie a chemie

Učím přírodopis a chemii na základní škole. Baví mě přibližovat dětem i dospělým, jak funguje příroda a jak v rámci ní spousta věcí souvisí a navazuje. Zároveň mě zajímá využití technologií ve výuce. Na Umíme to se tohle všechno spojuje. Vystudoval jsem Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, kromě učení se věnuji i webdesignu, rád pobývám v přírodě nebo hraju na klavír. S oblibou pracuji s vektorovou grafikou, takže tu ode mě najdete mnohá kreslená schémata.

Lenka Jedličková

Čeština

Vždy jsem věděla, že chci být učitelkou a proč. Fascinuje mě, jakými různými způsoby se lidé učí, a jsem ráda, že mě Petr a Radek přizvali ke spolupráci na webu Umime, pro který vytvářím zejména oddíl s rozbory.

Kromě toho, že pořád něco čtu, učím na střední škole, věnuji se popularizaci latiny, vedu výukový web (www.latina-zdarma.cz), spolupracuji při tvorbě nových učebnic a vytvářím výuková videa na youtube. Učení mě prostě baví.

Lucie Zrůstová

Matematika

Učím matematiku a deskriptivní geometrii na Fakultě stavební VUT.

Duší jsem víc geometr než matematik. V rámci Umíme mě tak nejvíc baví vymýšlet různá geometrická zadání.

Zároveň jsem máma na plný úvazek. Ve volných chvílích si ráda přečtu napínavou knížku nebo ušiju boty.

Jana Bulantová

Matematika

Učím matematiku a deskriptivní geometrii na Stavební fakultě VUT.

Baví mě zkoušet nové věci a staré věci dělat nově - přesně to umožňuje projekt Umíme.

Kromě matematiky miluji své děti, hory a dobré víno.

Oblíbený citát: Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš.

Eliška Kutná

Dějepis

Autorka podkladů pro dějepis.
Svůj čas dělím mezi dva konce republiky, na jednom občas provádím v muzeu a na tom druhém se snažím získat Ph.D. z českých dějin. Když zrovna necestuji a nevěnuji se historii, trávím čas se svým psem v přírodě nebo ve fiktivních světech prostřednictvím knížek nebo seriálů. A doufám, že se z nenáviděného dějepisu brzy stane zajímavý předmět o životě v minulosti.

Monika Stančíková

Matematika

Matematika mi byla blízká od malička. Učí nás přemýšlet a kriticky uvažovat. Z toho důvodu ji mám velmi ráda. Jsem ráda, že mohu být součástí projektu Umíme a přibližovat ji i ostatním. Kromě matematiky se ráda věnuji rodině, přírodě a přípravě dobrého jídla. Mou inspirací do života jsou: Marshall B. Rosenberg, Veronika Hurdová, Margit Slimáková, Zdeněk Svěrák a Jan Werich. 'Pesimista vidí problém v každé příležitosti, zatím co optimista vidí příležitost v každém problému.' Winston Churchill

Ilona Obršlíková

Němčina

Ke spolupráci na projektu Umíme mě přivedla náhoda, jak už to u spousty důležitých věcí v životě bývá... Po studiu němčiny jsem se jí léta profesně věnovala a našla jsem si cestu i k jiným jazykům, ale němčina je taková moje stálice.

V rámci projektu se podílím na tvorbě zadání pro němčinu a provádím korektury. Jsem ráda, že se mohu na projektu podílet a tvůrčím způsobem podpořit ty, kterým se němčina zalíbila. Doufám, že ve svém úsilí vytrvají a najdou zálibu třeba i v německých složeninách. Investici do osvojení si cizího jazyka považuji za jednu z nejlepších. Velkým přínosem je procvičování cizího jazyka různými způsoby, což právě projekt Umíme umožnuje.

Hodně pro mě znamenají knihy a ráda poznávám cizí země. Přináší mi to relax a vzpomínky na celý život. Taky ráda fotím, nejraději běžný život v cizích zemích a přírodu.

Moc fandím všem, kteří přišli s myšlenkou založit projekt Umíme a dotáhli to až sem.

Adéla Štěpková

Tvorba zadání pro informatiku

Jsem studentka informatiky na Masarykově univerzitě. Ráda se učím a ráda učím ostatní. Baví mě přemýšlet o světě a vysvětlovat zajímavá témata lidem, což je přesně to, co můžu dělat v Umíme.

Když zrovna neplním školní nebo pracovní povinnosti, v zimě mě pravděpodobně najdete na lyžích, v létě někde na výletě v přírodě, celoročně případně zabranou do nějaké knížky nebo seriálu.

Jak Faltýnek

Fyzika

Honza připravuje zadání do fyziky.

Data, korektury, testování, podpora

Petra Hutařová

Podpora uživatelů

Jsem dobrodruh, tanečnice, cestovatelka, ale i systematik, pragmatik a optimalizátor. Zenovému mistrovství mě učí procházky v přírodě, larpy, jóga a mé dvě děti. Nejraději ze všeho pomáhám druhým a dělám věci, ve kterých vidím smysl. Proto jsem se připojila do týmu Umíme, kde chci uživatele podporovat v hladkém proplouvání systémem.

Richard Černý

Tester, korektor

Jsem obyčejný člověk, referent v certifikační společnosti TÜV NORD Czech a rodič. Mými zálibami jsou angličtina, němčina, excel, word. Fascinují mě některé záhady světa vezdejšího, především školního a partnerského. Svět by se mi asi více líbil černobílý, ale i ten pestrobarevný je ok. Líbí se mi západy slunce a podzim. Má oblíbená díla napříč žánry jsou: Anna Karenina, Psychická teorie relativity, Probudím se včera a Mentalista. Oblíbený citát: Aby zlo zvítězilo, stačí, aby slušní lidé nedělali nic.

Adéla Kolková

Korektor

Jmenuji se Adéla a tady dělám korektury.

Studuji bohemistiku a historii na FF MU, v budoucnu bych chtěla být učitelka, a proto je mi projekt Umíme to velmi sympatický.

Mám ráda literaturu, hudbu, kočky a hledání slov v etymologickém slovníku. A tematický se píše s krátkým e!

Mirek Mráz

Podpora škol

Učím informatiku na základní škole, zajímám se o informační a datovou gramotnost, vedu brněnské DIGI centrum a Lego inovační studio, ve kterých s učiteli sdílíme inspiraci pro smysluplnou a poutavou výuku. V Umíme to se věnuji podpoře škol a testování na škole, kde učím. Na spolupráci s týmem Umíme to si nejvíc cením ohromné pracovitosti, neustálého vylepšování systémů a osobního nadšení, které pak motivuje i mě.

Barunka

Podpora Kristíny M.

Pokud zrovna nespí ve skříni nebo nebrání průběhu hraní deskových her, Barča přihazuje tlapku k tvorbě obsahu pro Umíme, když chodí tam a zpátky po klávesnici. Má-li pocit, že nadělala už dost problémů, ráda se ukládá na kolena Kristíně, kde však nikdy nevydrží dlouho, protože je její zápal k záškodnické činnosti silnější než její, úctyhodným věkem podmíněna, touha spát.

Slovensko

Pepina Artimová

Koordinace a příprava zadání pro slovenštinu

Hoci som sa mnoho rokov profesne venovala medicínskej grécko-latinskej terminológii a tomu, ako ju učiť lepšie a z krajších kníh (a niekoľko som ich pomáhala písať), teraz ma živia predovšetkým preklady a lokalizácie softvéru do slovenčiny.

Popritom vždy rada kývnem na projekty, ktorých cieľom je počítačové spracovanie slovenčiny, lokalizácia čohokoľvek iného do slovenčiny, editovanie slovenského obsahu, vlastne na čokoľvek, čo súvisí so slovenčinou, ktorú som vyštudovala a mám ju čoraz radšej. Možno aj preto, že žijeme už pár rokov v Nemecku a trochu mi chýba.

Fanúšikom a spolupracovníkom portálu Umíme/Vieme som sa stala aj kvôli mojej dcére, ktorá do slovenskej školy chodí iba máličko, slovenčinu sa učí so mnou doma a chce, aby ju to “extra” učenie aj trochu bavilo. A baví!

Ja som v poslednej dobe úplne prepadla podcastom a počúvam, a počúvam, a počúvam…

Eja (Mária) Valent Ščigulinská

Příprava zadání pro slovenštinu

Som kreatívny typ človeka, ktorý sa rád učí a skúša nové veci. Mám rada výzvy, ak mám na to práve náladu.

Rada čítam, milujem hudbu, klavír, prírodu, more, leto a cestovanie. Som mamou dvoch detí, pri ktorých sa mojou vášňou stala literatúra pre najmenších a postupne i väčších :).

Vyštudovala som učiteľstvo primárneho vzdelávania na UK v Bratislave. Momentálne sa učiteľstvu venujem len okrajovo, preto sa veľmi teším z možnosti pracovať v tíme pre portál Vieme, kde môžem využívať svoje vedomosti a zároveň ich kreatívne aplikovať.

Teší ma, že sa môžem podieľať na tomto skvelom a pre vzdelávanie prínosom projekte.

Simona Tarageľová

Příprava zadání pro slovenštinu

Pracujem ako prekladateľka, korektorka. Okrem jazykov mám veľmi rada cestovanie, čítanie kníh, fotografovanie, písanie a maľovanie. Rada objavujem nové veci, učím sa a trávim čas v prírode.

Baví ma pozorovať, ako sa tento projekt rozrastá aj o jeho slovenskú verziu Vieme a teší ma, že sa na ňom môžem podieľať.

Helena Veselá Himičová

Příprava zadání pro slovenštinu

Dá sa povedať, že literatúra a divadlo ma sprevádzajú od najútlejšieho detstva. Preto bolo úplne priprodzené, že som sa po vysokoškolských štúdiách slovenskému jazyku, literatúre a umeniu venovala aj profesionálne. Ako učiteľka na gymnáziách a neskôr ako literárna redaktorka vo vtedajšom Slovenskom rozhlase.
Po odchode do zahraničia a založení rodiny sa živý kontakt s kultúrnym a literárnym životom na Slovensku prerušil, ale môj vzťah k jazyku a tradíciám sa nezmenil. Zintenzívnil sa. Aj keď za moje najlepšie “projekty” považujem mojich štyroch synov, ktorí ma zamestnávajú na plný úväzok, som nesmierne rada, že som dostala príležitosť byť súčasťou tímu Vieme/Umíme, tímu ľudí, ktorí dokazujú, že nič nie je nemožné, keď je vôľa a že aj učenie môže byť pútavé a zábavné.

Simona Pracná

Slovenská podpora a tvorba

Mou hlavní náplní pro Umíme je podpora slovenských uživatelů a pak drobnosti jako překlady a korektury. On-line podpora mě vážně baví – je trochu jako tenis s emaily, kdy největší odměnou je rychlá a čistá výměna. Ovšem často hraje člověk proti zdi a jindy se na vás valí dotazy jako z děla :).
Komunikaci a asistenci si užívám i ve své další práci, kdy pomáhám lidem se zařízováním a zútulňováním jejich bydlení. A podpůrnou jednotkou se snažím být i pro své děti a muže, kteří jsou bez debat ti nejlepší učitelé empatie a porozumění.

Sven Dražan

Rozvoj obsahu, datová analýza, programování

Vše důležité jsem pochytil při pořádání zážitkových akcí u Instruktorů Brno. Na FI MU jsem zjistil kolik toho nevím o světě paralelních a distribuovaných výpočtů. Ve VIDA! science centru jsem poznal spoustu úžasných lidí nadšených do poznávání světa kolem nás. Skaut mě naučil jíst vše co se přede mě postaví. Šifrovačky mi ukázaly noční krásy naší země. Mí synové mi pomáhají hledat hranice trpělivosti a žena mě učí, že není jenom práce. Mám blízko k biologii, chemii, fyzice a matice. V Umíme to pomáhám tvůrcům obsahu.

Polština

Dominika Ciach

Tvorba polského obsahu

I study polish philology because I have always read a lot. During my studies I discovered that my passion was teaching, which is why I decided to specialize in teaching and teach Polish as a second language. I spend my free time on studying Italian and the history of Gdańsk.

Katarzyna Myšáková Szwed

Překlady do polštiny

Narodila jsem se a vyrůstala v Polsku, ale prakticky celý svůj dospělý život žiju v Česku. V Polsku jsem vystudovala češtinu, v Česku zase polštinu pro překladatele. V Umíme mám na starosti překlady cvičení do polštiny, tvorbu cvičení z polštiny pro polské žáky a korekturu obsahu, čímž spojuji svoji vášeň pro jazyky s vrozenou schopností vychytávat chyby – což ale neznamená, že je sama nedělám :).
Bydlím v malém domě s velkou rodinou – manželem, třemi dětmi, kocourem a psem. V poslední době k nám začala chodit jedna kočička a asi už s námi zůstane…

Błażej Szymankiewicz

Překlady do polštiny a korektury

Absolvoval jsem středoevropská studia na Univerzitě Adama Mickiewicze v Poznani a končím doktorské studium na téže univerzitě. Žil jsem dlouhodobě v Česku, kde jsem zlepšoval své jazykové schopnosti a pracoval jako překladatel a tlumočník. V rámci projektu Umíme zabývám se hlavně překlady a korekturou obsahu. Zajímám se o široce chápané humanitní obory, především o literaturu, dějiny a kulturu Střední Evropy.

Sven Dražan

Rozvoj obsahu, datová analýza, programování

Vše důležité jsem pochytil při pořádání zážitkových akcí u Instruktorů Brno. Na FI MU jsem zjistil kolik toho nevím o světě paralelních a distribuovaných výpočtů. Ve VIDA! science centru jsem poznal spoustu úžasných lidí nadšených do poznávání světa kolem nás. Skaut mě naučil jíst vše co se přede mě postaví. Šifrovačky mi ukázaly noční krásy naší země. Mí synové mi pomáhají hledat hranice trpělivosti a žena mě učí, že není jenom práce. Mám blízko k biologii, chemii, fyzice a matice. V Umíme to pomáhám tvůrcům obsahu.

Další výpomoc a dříve aktivní tvůrci

 • Jan Papoušek: programátor
 • Pavel Hamřík: UX design i normální design, zpětná vazba.
 • Členové výzkumné skupiny Adaptive Learning na FI MU: Testování, připomínky, zkušenosti, konzultace analýz dat.
 • Vít Stanislav: autor projektu slepemapy.cz, ze kterého vychází realizace cvičení „Slepé mapy“ na Umíme fakta.
 • Kika Klasová: příprava zadání pro slovenštinu.
 • Hana Žižková: konzultace k obsahu a zpracování Umíme česky.
 • Marcela Macková: autorka doprovodných ilustrací (čtení s porozuměním).
 • Jana Zuntychová: autorka doprovodných ilustrací (slovní úlohy, diktáty).
 • Adéla Miklíková: autorka vybraných ilustrací na webu.
 • Erik Gliwitzky: autor podkladů pro němčinu.
 • Kristina Medalová: příprava obsahu pro češtinu a angličtinu, autorka zadání diktátů, vtipů a větných členů.
 • Jiří Plesník: autor podkladů pro chemii.
 • Petr Kuběnský: autor první dávky cvičení pro češtinu (doplňovačka, diktáty, čárky).
 • Hana Komínková: autorka zadání pro češtinu (doplňovačka, čárky).
 • Jesika Mlčochová, Lucie Blažková: autorky některých vysvětlení pravopisných jevů.
 • Radka (Rissie) Janská: autorka podkladů pro němčinu.
 • Jan Drábek: autor projektu poznavackaprirody.cz, ze kterého vychází poznávačky zvířat a rostlin na Umíme fakta.
 • Martina Duničková, David Končák: analýza dat z Umíme česky.
NAPIŠTE NÁM

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Časté dotazy Návody pro rodiče Návody pro učitele

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence