Vezměte studenty do science centra VIDA!

Chcete nadchnout své studenty pro vědu? Ukázat jim zábavné pokusy? Tak to vám nezbývá nic jiného než vyrazit společně do brněnského zábavního vědeckého parku VIDA! Užijete si tady desítky hravých exponátů v interaktivní expozici. Navštívíte speciální výukové programy, představení s pokusy nebo promítání populárně-vědeckého filmu ve 3D.
Na co se můžete ve VIDA! těšit?

Interaktivní expozice

Mezi více než 180 interaktivními exponáty si svůj oblíbený najde zkrátka každý. Hravá expozice je rozdělena do 5 tematických částí (Planeta, Civilizace, Člověk, Mikrosvět a Dětské science centrum). V letních měsících je otevřená také venkovní expozice. Co na studenty v expozici čeká? Nechají si zmrazit svůj stín, sestaví DNA, poznají, jakými barvami hoří různé prvky, rozjedou ledničku na lidský pohon, odpálí vodíkovou raketu nebo si změří tep v obřím srdci. Pokusí se ustát zemětřesení a pak si v rotující místnosti vyzkouší účinky odstředivé síly, užijí si moderování počasí, zjistí, jak fungují plíce či krevní oběh, nebo pochopí princip Archimedova zákona a Pythagorovy věty. O jedinečné zážitky není v expozici VIDA! science centra nouze.

Výukové programy

Kromě návštěvy expozice můžete vybírat také z nabídky speciálních výukových programů. Jsou navázané na Rámcové vzdělávací programy a některé je možné objednat i v angličtině nebo pro skupinku nevidomých či slabozrakých. Výukové programy přibližují jak přírodní, tak společenské jevy. V nabídce najdete program o životě rostlin, magnetismu, barevné chemii, zvuku nebo lidském těle. Programy jsou vždy uzpůsobeny věku dětí či studentů. Každý rok navíc přibývají nové, takže se do VIDA! rozhodně můžete často vracet.

Podívejte se, z jakých výukových programů můžete vybírat →

Pracovní listy

Průchod interaktivní expozicí je možné si přesněji naplánovat i předem a propojit jednotlivé exponáty s učivem, které jste už probrali nebo se zrovna učíte ve škole. Využít k tomu můžete pracovní listy, které připravili lektoři z VIDA! nebo si vytvořit vlastní. Studentům tak naplánujete tematickou cestu expozicí s hravými úkoly u konkrétních exponátů. Pracovní listy jsou pojaty formou plnění úkolů, které v žácích a studentech probouzí zvídavost a zájem poznávat přírodní či společenské jevy.

Hlavní výhody pracovních listů:

  • Díky nim si žáci sami vyzkouší experimenty, jejichž příprava by ve škole byla náročná či nemožná.
  • Kromě otázek obsahují i mapu s vyznačenými exponáty.
  • Můžete využít hotové pracovní listy připravené lektory z VIDA! nebo si díky našemu on-line systému vytvořit vlastní.
  • K dispozici jsou i materiály pro učitele obsahující nápovědy a možnosti řešení.

Vytvořte si svůj zkušební pracovní list →

A co dál?

Mysleli jste si, že je to z nabídky VIDA! všechno? Tak to vás ještě na závěr vyvedeme z omylu. V rámci vstupenky do expozice můžete navštívit i představení plné pokusů. Uvidíte třeba ohnivé tornádo, odpálíte dynamit, roztančíte plameny zvukem nebo odhalíte princip jízdy na kole. VIDA! science centrum nabízí také projekce populárně-vědeckých filmů ve 3D (vstupenka stojí 30 Kč za jednoho žáka) a speciální program připravuje i pro mateřské školy. Vybere si tu zkrátka každý a vaši žáci a studenti vás za tuhle exkurzi budou milovat.

Praktické informace

Zábavní vědecký park VIDA! najdete v jednom z bývalých pavilonů brněnského výstaviště na adrese Křížkovského 554/12, otevřeno je až na pár výjimek v roce každý den a vstupné do expozice pro jednoho žáka stojí 90 Kč. Všechny informace najdete na www.vida.cz.

NAPIŠTE NÁM

Nevíte si rady?

Nejprve se prosím podívejte na časté dotazy:

Časté dotazy Návody pro rodiče Návody pro učitele

Čeho se zpráva týká?

Vzkaz Obsah Ovládání Přihlášení Licence